Holowanie pojazdu – podstawy.

Włączone światła awaryjne to prawdopodobnie najpopularniejszy błąd popełniany przez kierowców w trakcie holowania pojazdów. A wystarczy nieco wyobraźni – przecież przy włączonych światłach awaryjnych niemożliwe jest sygnalizowanie skrętu czy zmiany pasa przy pomocy kierunkowskazu. Zdecydowanie lepszym wyborem, a na pewno zgodnym z prawem, będzie umieszczenie trójkąta ostrzegawczego po lewej stronie. Poznajmy inne popularne błędy kierowców, które grożą nie tylko mandatem, ale nawet groźnym zdarzeniem drogowym.

 

Holowanie pojazdu to niezwykle trudny, wymagający od kierowców proces. Szczególnie niedoświadczone osoby powinny znać podstawy holowania, które pozwolą uniknąć błędów, często popełnianych nawet przez wieloletnich kierowców.

 

Zanim zabierzemy się za holowanie pojazdu, powinniśmy poznać przepisy drogowe obowiązujące w jego trakcie. Przede wszystkim, musimy pamiętać o prędkości, której graniczna wartość w przypadku terenu zabudowanego wynosi 30 km/h, poza – 60 km/h. Odległość między pojazdami w trakcie holowania powinna zawierać się w zakresie 4-6 metry, linka holownicza mieć stosowne oznaczenie i naprężenie. Po więcej szczegółów odsyłamy do naszego artykułu – Zasady bezpiecznego holowania samochodu (link), w którym nieco szerzej piszemy o przepisach drogowych.

 

 

Przepisy drogowe to jedno, zdrowy rozsądek to drugie. Nawet mając perfekcyjnie opanowany kodeks ruchu drogowego, nie możemy być pewni, że w trakcie holowania nie popełnimy żadnego błędu, o który w takiej sytuacji, niezwykle łatwo. Dlatego warto wiedzieć, jak się nie zachowywać siedząc za kierownicą pojazdu holującego bądź holowanego, by zrobić to właściwie.

 

Zanim rozpoczniemy holowanie pojazdów, poćwiczmy „na sucho” montowanie linki do specjalnego zaczepu. Dzięki temu unikniemy stresujących sytuacji na drodze.

 

Jeśli posiadamy pojazd z automatyczną skrzynią biegów, zanim dojdzie do ewentualnego holowania, zapoznajmy się szczegółowo z książką obsługową pojazdu. W niektórych „automatach” holowanie pojazdu jest niepolecane, gdyż może uszkodzić skrzynię biegów.

 

Jednak najważniejsze jest doświadczenie. Wiedza teoretyczna nie zastąpi umiejętności, które nabywamy wraz z każdą kolejną godziną spędzoną na jezdni. Nie bez powodu zaleca się, by w procesie holowania pojazdów udział brali wykwalifikowani kierowcy.