Nieprawidłowe holowanie.

Zgodnie z taryfikatorem mandatów, kara pieniężna za nieprawidłowo wykonane holowanie samochodu może wynieść nawet 250 zł. Jak jej uniknąć? Przed czym się wystrzegać, będąc zmuszonym do wykonania holowania? Które zachowania pociągną największe straty finansowe? Przekonajmy się.


Proces holowania samochodu jest nie tylko wymagający względem umiejętności kierowców, ale również wiąże się z koniecznością przestrzegania przepisów kodeksu drogowego, obowiązujących w tej sytuacji. Przepisy ruchu jasno precyzują, kiedy można posiłkować się linką holowniczą, a kiedy konieczne będzie wezwanie pomocy drogowej. Wyjaśniają jak należy oznakować samochód ciągnięty, informują kierowców, jaką odległość powinny zachować w trakcie jazdy. Za niestosowanie się do tych i wielu innych obowiązków, policjanci z drogówki „wlepiają” mandaty, których wysokość, w zależności od przewinienia, może wynieść od 50 do nawet 250 zł.


 

Zanim przejdziemy do procesu holowania, zastanówmy się, czy uszkodzony pojazd może zostać ciągnięty przy pomocy linki. Absolutnie zabronione jest holowanie samochodu, jeśli ten posiada uszkodzony układ hamulcowy lub kierowniczy. Jeśli doszłoby do takiej sytuacji, możemy liczyć się z mandatem o wysokości 250 zł. Podobna kara czeka na kierowców, którzy zdecydują się na holowanie więcej niż jednego pojazdu, gdzie wyjątkiem będzie pojazd członowy lub holowanie pojazdu z przyczepą.

 

Nieco mniejsze kary pieniężne czekają na kierowców, u których stwierdzono nieprawidłowe połączenie pojazdów. Kara, wynikająca z art. 31 ust.1 pkt 4, wynosi 150 zł. Identycznej wysokości mandatu mogą spodziewać się osoby, które nieprawidłowo oznaczą pojazd w trakcie holowania. W tym przypadku mandat również wyniesie 150 zł. O 50 zł mniej zapłacą osoby, które w pojeździe holującym nie włączą świateł mijania. Tyle samo – 100 zł – wynosić będzie mandat za niezachowanie właściwej odległości pomiędzy pojazdami w trakcie holowania. Najniższa kara, mandat w wysokości 50 zł, może być efektem nieprawidłowego oznakowania holu lub jego brak. Pamiętajmy, przy okazji holowania niezbędna będzie chorągiewka żółta lub czerwona, ewentualnie linka w czerwono-białe pasy.

 

Jak widzimy, kary wynikające z niestosowania się do przepisów ruchu drogowego mogą być dotkliwe. Nie warto ryzykować - w niektórych przypadkach lepiej zadzwonić po pomoc drogową, niż samodzielnie „walczyć” z uszkodzonym pojazdem, linką i ewentualnymi konsekwencjami pieniężnymi.