Prawo jazdy na autolawetę.

W ostatnim czasie sprowadzanie uszkodzonych samochodów zza granicy stało się niezwykle popularnym zajęciem. Naprawa pojazdu w kraju zazwyczaj jest dużo tańsza, dlatego wiele osób decyduje się na wycieczkę np. do naszych zachodnich sąsiadów siedząc za kółkiem autolawety bądź auta z doczepioną lawetą, na którą następnie "zapakuje" swój cel podróży.

 

Mnóstwo osób planujących tego typu przedsięwzięcie zastanawia się – czy prawo jazdy kategorii B pozwala na kierowanie pojazdem wyposażonym w lawetę, czy niezbędne będzie zdobycie dodatkowych kwalifikacji? Przekonajmy się.

 


Prawo jazdy kategorii B pozwala na kierowanie pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Zapis ten tyczy się również zestawu pojazdów, gdzie podana wartość obejmuje ich łączną wagę. Inny przepis informuje, że masa holowanej przyczepy musi być mniejsza niż pojazdu holującego.


W związku z powyższymi, gdy laweta samochodowa waży około 550 kg, najbardziej optymistyczny wariant pozwoli na transport pojazdu o masie około 1200 kg. Nie brzmi to zbyt optymistycznie.


Zupełnie inaczej jest w przypadku autolawety. W ich przypadku możemy liczyć nawet na możliwość załadowania pojazdu o masie 1800 kg. Uwzględniając masę kierowcy, pasażera czy bagażu otrzymujemy wartość, która pozwoli na transport wielu aut klasy C czy D, które ważą około 1500 kg.


Jeśli planujemy transport pojazdów o masie, która uwzględniając ciężar autolawety przekroczy 3500 kg, nie obejdzie się bez prawa jazdy przynajmniej kategorii C1. Wszystko zależy od tego, co planujemy transportować i to w oparciu o tę informację dowiemy się, jakich uprawnień potrzebujemy.