Przepisy drogowe dotyczące holowania pojazdów.

Holowanie pojazdu to nie przelewki. Proces ten, na pierwszy rzut oka wydający się banalnie prostym, w praktyce jest wymagającym zadaniem. Niecodzienne warunki jazdy, których doświadczą kierowcy zarówno holowanego, jak i holującego pojazdu, wymagają nie tylko wysokich umiejętności, ale również znajomości kodeksu drogowego.

 

Okazuje się, że holowanie pojazdu dość szczegółowo definiowane jest przez kodeks ruchu drogowego. Poznajmy najważniejsze zapisy, o których musimy pamiętać, jeśli chcemy uniknąć mandatu w trakcie holowania.

 


Zanim zdecydujemy się na holowanie uszkodzonego pojazdu, powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu kilku przedpisów, definiowanych przez kodeks drogowy.


Do najważniejszych należą:

- prędkość jazdy pojazdów w trakcie holowania nie może być wyższa niż 30 km/h w przypadku terenu zabudowanego oraz 60 km/h poza miastem,

- w obu pojazdach należy włączyć światła mijania,

- pojazd holowany powinien być odpowiednio oznaczony – dobrą praktyką jest włożenie trójkąta ostrzegawczego za tylną szybę,

- odległość pomiędzy dwoma pojazdami powinna zawierać się w przedziale 4-6 metrów,

- linka holująca powinna być oznaczona czerwoną chorągiewką,

- absolutnie zabronione jest holowanie pojazdu z uszkodzonym układem kierowniczym lub hamulcowym,

- nie wolno holować więcej niż jednego pojazdu,

- nie wolno holować pojazdów na autostradzie,

- masa pojazdu holowanego nie może być wyższa niż pojazdu holującego.


Holowanie po uwzględnieniu powyższych wskazówek powinno być nie tylko prostsze, ale przede wszystkim bezpieczne. Jeśli zapoznamy się z nimi i je zrozumiemy, ostateczny sukces zostanie jedynie kwestią praktyki.