Zasady bezpiecznego holowania samochodu.

Kierowcy spędzający za kółkiem długie godziny doskonale wiedzą, jak łatwo o wypadek czy kolizję na drodze bądź przypadkowe uszkodzenie auta. Niekiedy zdarzenie drogowe bywa na tyle niegroźne, że bez pomocy wrócimy kierowanym pojazdem do domu i na miejscu dokonamy niezbędnych napraw. Jednak nie zawsze możemy liczyć na takie szczęście. Bywa, że bez pomocy drogowej lub chociażby linki holowniczej i wsparcia drugiego pojazdu się nie obejdzie.

 

W sytuacji, gdy pojazd ulegnie znaczącemu uszkodzeniu, czy to w wyniku awarii czy zdarzenia drogowego, opcje mamy dwie. Zadzwonić po pomoc drogową lub poprosić o wsparcie innego kierowcę dysponującego sprawnym pojazdem i linką holowniczą. Niestety, pierwsza opcja nie zawsze jest możliwa, dlatego wielu kierowców decyduje się na pomoc innych uczestników ruchu. W takich sytuacjach należy pamiętać, że holowanie samochodu przy pomocy linki nie należy do najłatwiejszych, wymagając od obu kierowców sporych umiejętności oraz ponadprzeciętnego skupienia.

 


Proces holowania pojazdu należy dokładnie zaplanować. Po pierwsze, bardziej doświadczony kierowca powinien usiąść "za kółkiem" pojazdu holowanego. Ważne jest również, by przed rozpoczęciem wspólnej jazdy ustalić sposoby porozumiewania się. Ustalmy konkretne znaki czy gesty, która odpowiadać będą np. za zatrzymanie się. Gdy wsiądziemy do pojazdu, pamiętajmy, by przestrzegać zasad wynikających z kodeksu drogowego.


Poza zapisami płynącymi wprost z kodeksu drogowego, kierowcy biorący udział w procesie holowania mogą ułatwić sobie całą sytuację stosując się do kilku pomocnych rad.


Przymierzając się do holowania pojazdu, dobrze jest wybrać jak najmniej uczęszczaną trasę, którą dobrze jest wcześniej dokładnie omówić, by w trakcie jazdy nie doszło do nieporozumień. Jadąc, starajmy się zachować stała prędkość, unikać szarpnięć i gwałtownych zrywów. Pamiętajmy również, by linka łącząca oba pojazdy była odpowiednio naciągnięta i nie zaplątała się między kołami.