Wady i zalety autolawet.

Autolawety to coraz popularniejszy sposób na transport pojazdów niezdolnych do ruchu. Można powiedzieć, że są ulepszoną wersją popularnych lawet, nad którymi dominują na wielu polach. Czy oznacza to, że nie mają słabych stron? Czy w każdej sytuacji będą lepsze, niż ich pierwowzór? Przekonajmy się.


Decydując się na transport uszkodzonego lub prawnie niezdolnego do jazdy środka transportu przy pomocy autolawety, możemy być pewni dobrze wykonanej pracy. Pojazdy te zostały do tego stworzone, dlatego też na tym polu są niemal bezkonkurencyjne.


Czym różni się laweta samochodowa od autolawety? Laweta to przyczepa do przewozu samochodów, gdzie autolaweta to zintegrowane auto z najazdem, które także służy do przewozu samochodów, ale jego zaletą  jest mniejszy rozmiar niż samochodu z lawetą, przez co łatwiej nim manewrować.

Na tym polu uwidacznia się największa zaleta autolawet. Dzięki stałemu połączeniu kokpitu sterującego z powierzchnią przewozową są wyjątkowo bezpieczne.

Dzięki wyspecjalizowanemu systemowi mocowań i zabezpieczeń gwarantują stabilność. W przeciwieństwie do lawet samochodowych, które teoretycznie mogą się odczepić od ciągnącego samochodu, pozbawione są ryzyka zniszczeń i uszkodzeń wynikających z tego tytułu.


Kwestia bezpieczeństwa autolawet dotyczy nie tylko transportowanych pojazdów, ale również kierowców. Bezpośrednio łączy się również z wygodą – manewrowanie jednym pojazdem jest dużo prostsze niż samochodem z doczepioną tradycyjną lawetą.


 

Wydawać by się mogło, że autolawety pozbawione są istotnych wad. Jednak jak to w życiu bywa, nic nie jest bezbłędne. Jak można się spodziewać, największym problemem autolawet jest ich cena. Zakup w przypadku osoby, która nie planuje korzystania z pojazdu każdego dnia jest zwyczajnie nieopłacalne. To rozwiązania zarezerwowane dla profesjonalistów, np. właścicieli warsztatów samochodowych czy firm świadczących usługi pomocy drogowej.

Dla typowego Kowalskiego, który kilka razy w roku korzystałby z pojazdu, zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie doczepiana laweta.